İzolasyonda Polyurea’nın Önemi

İzolasyon alanında yepyeni bir inovasyon yaratan Polyurea, derz dolguları ve koruma, kaplama hizmetlerinde en iyi sonucu vermektedir. Çelik ve beton yüzeylerde meydana gelebilecek olan aşınmalara ve korozyon olarak bilinen kireçlenme, paslanmalara karşı koruyucu olarak uygulanmaktadır. Su izoloasyonu amacı ile birçok yüzeyde rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Alışılagelmiş izolasyon malzemelerinin sıradanlığını unutturan, izolasyonda yeni bir pencere açan Polyurea, birçok avantaj sunmaktadır. Birçok alanda uygulanabilecek yapıya sahip olan Polyurea sprey son dönemlerde, yaygın olarak endüstriyel alanda tercih edilmektedir.

Hızlı reaksiyon süresine sahip olan Polyurea, kısa zaman içerisinde kendisine yeni uygulama alanları açmakta, aşınmalara karşı diğer geleneksel malzemelere göre daha dayanıklı bir duruş sergilemesinden dolayı da birçok alanda tercih edilmeye devam etmektedir.

Polyurea uygulamasından önce yüzey uygulamaya hazırlanır. Polyurea uygulamasından kısa bir süre sonra alan rahatlıkla kullanılabilmektedir.

  • Nem hassasiyeti olmaması
  • Yüksek aşınmalara göre dayanıklı olması
  • Tam yükleme yapılabilmesi
  • Hızlı bir şekilde kullanılmaya başlanabilmesi
  • Uçucu organik içerikler içermemesi
  • Kimyasallara karşı dayanıklı olması
  • Darbelere karşı ses izolasyonu sağlaması
  • Açık hava şartlarında rahatlıkla kullanılabilmesi
  • Termal ve yapısal dayanımı olması kullanıcılarına sağladığı avantajların başında gelmektedir.

Gelişen teknolojiye ayak uyduran, inşaat sektörünün kısa sürede göz bebeği haline gelen Polyurea, kusursuz sonuçlar çıkarmaktadır. Çatı ve teraslar en sık uygulandığı alanlardır. Bu alanlarda birçok kişi memnuniyetini dile getirmektedir.

Tam anlamı ile istenilen sonuca ulaşılması, sonradan bir sorun ile karşılaşılmaması için Polyurea sistemlerinin uygulayıcılarına dikkat edilmelidir. Alanında uzman, eğitimli bir kadroya sahip, köklü firmalar ile çalışılmaya özen gösterilmelidir.

İzolasyon açısından Polyurea, büyük önem arz etmektedir. Açık alanlarda en önemli nokta, su yalıtımının sağlanmasıdır. Betornarme yapılarda, kalebodurlarda su yalıtımı sağlanamamakta, zaman içerisinde çeşitli aşınmalarla büyük bir sorun haline gelmektedir. Polyurea sistemleri, bu sorunu tamamen tarihe karıştırmak amacıyla uygulanmaktadır.

Açık alanlarda su yalıtımı sağlayabilen Polyurea, sadece bu özelliği ile dahi büyük bir öneme sahip olmaktadır. Teraslar ve çatılar bu nedenle en sık kullanıldığı alanlar olarak kabul edilmektedir. Ayrıca yürüyüş yolu gibi alanlarda rahatlıkla uygulanabilen her türlü çevresel faktöre, darbelere karşı yüksek dayanıklılığa sahip olan bir sistemdir.

İnşaatlarda bir süre sonra dış mekanlarda kılcal damarların meydana gelmesi, çatı veya terasların alt katlara su sızdırması çok sık rastlanılan bir sorundur. Suyun durdurulması oldukça zor olduğu için, bu problemi önlemenin tek yolu, kaliteli bir izolasyon ile gerçekleşmektedir. İşte, bu noktada yardıma Polyurea sistemleri yetişmektedir.

Polyurea sistemleri hem tablalar üzerine hem de yapılar üzerine direk uygulanabilmektedir. Dış mekanları ömür boyu süren koruyucu bir örtü gibi kaplayacak olan Polyurea, özel sistemlerle uygulanır. Hiçbir ek yerinin bulunmaması, elastik bir yapıya sahip olması nedeniyle de su sızdırma problemi, çatlak oluşumu gibi sorunlar ile karşılaşılmamaktadır.